Обмін досвідом: Озеленення та велорух. Мелітополь-Кодима-Рівне

10 Червня 2024, 16:28
Обмін досвідом: Озеленення та велорух. Мелітополь-Кодима-Рівне 1978
Обмін досвідом: Озеленення та велорух. Мелітополь-Кодима-Рівне

Група представників міської влади та активних мешканців Кодимщини відвідали місто Рівне задля обміну досвідом зі стійкого міського озеленення, адаптації міста до зміни клімату та просування сталої міської мобільності.

Відразу під час першої ж поїздки містом гості з Кодими звернули увагу на зелені тунелі на вулицях Рівного з лип, кленів, в’язів та ялин, що давали місту особливої виразності та затишку. Дерева в місті відіграють особливу роль. Вони пом’якшують клімат, стримують пил та генерують кисень.

Так як наш потяг прибув о 6 ранку, ми мали можливість насолодитись сніданком та медитативними видами на острові в парку історичної реконструкції «Оствиця» поблизу водойми, над якою стелиться ранковий туман. А також погладити овечок, які живуть на острові, та спостерігати, як годують нутрій. Оствиця має сторінки в Фейсбук та Інстаграм, де регулярно публікують історії з життя цих тварин. Деякі кодимчани вже давно слідкують за ними, а тепер мали можливість побувати тут вживу. 

Після сніданку нас вже чекали в парку на Грабнику для проведення екскурсії. Міська планувальниця Ольга Шевчук розповіла історію цього парку. Він був збудований при радянській владі та так і не був зданий в експлуатацію. Після десятків років без догляду з боку міста, що призвело до занедбаного стану, влада дала дозвіл на будівництво аквапарку. Але жителям міста ця ідея не дуже сподобалась, бо потреба мати поряд зелену зону переважала і були сумніви щодо намірів «інвестора». Так вдалось відстояти парк від забудовника та привернути увагу до стану зеленого простору. 

Значну роль у підтримці цього простору протягом десятків років «бездоглядності» відіграли Палац дітей та молоді та його Екологічний центр. Завдяки їх вихованцям та викладачам тут продовжували насаджувати дерева, прибирати та підтримувати стан зеленої зони. В процесі відновлення парку вони взяли активну участь та в концепції враховано бачення розвитку зеленої зони, де підтримується розвиток біорізноманіття. 

Оксана Майборода, співзасновниця «Сад історій в Рівному» та депутатка міської ради, познайомила нас з прикладами «розбетонування» вулиць: коли на нефункціональних заафальтованих чи вкладених бруківкою ділянках вулиці роблять острівці з багаторічними рослинами, які замість того, щоб нагріватись, навпаки знижують температуру повітря в місті та виконують інші функції, притаманні міському озелененню. Далі в рамках екскурсії ми побачили приклади реалізації природоорієнтованих проєктів, озеленення просторів бізнесом та догляду за деревами. «Сад історій в Рівному» – це команда, яка вкладає душу в озеленення та догляд за рослинами в Рівному, кожне дерево під їх опікою та любов’ю. 

Оксана познайомила нас з працівницею парку пані Аллою, яка щодня з любов’ю прибирає парк на Грабнику від сміття і слідкує за станом усієї інфраструктури та елементів благоустрою. З великою любов'ю відгукуються мешканці про її роботу. 

Далі Вікторія Власюк, співзасновниця «Сад історій в Рівному», провела нас туристичним маршрутом віковими деревами від парку на Грабнику вулицями міста до центру. Нас дуже вразило, з яким захватом Вікторія розказувала про кожне вікове дерево на маршруті, як громадські активістки доглядають за ними. Кожне дерево має табличку з інформацією про назву, вік дерева і QR-кодом, за яким можна дізнатись  додаткову інформацію та цікаву історію. Бачили на маршруті В’яза-велетня, якому більш ніж 130 років та 30 м висоти. А також найстаршого дуба Рівного – «Дуб князів Любомирських», який має 400-річну історію, та 24 метрову висоту.  Вікторія також розповіла про проєкт «Місто шумить інакше», в рамках якого презентувала дитячу книжку, яка прививає любов діток до зелених насаджень.(посилання на електронну версію книги https://issuu.com/agencyforsustainabledevelopment/docs/)

Наша група була запрошена до Рівненської міської ради на зустріч з секретарем міської ради, під час якої обговорювали їх досвід комунікації з громадськістю та залучення їх до прийняття рішень. Обговорили і важливість таких зустрічей між представниками влади та активними громадянами різних громад в рамках обмінних поїздок, адже саме на таких зустрічах можна налагоджувати комунікацію та швидко переймати кращі практики, перевірені часом, для впровадження у своїй громаді. Були приємно здивовані відкритістю та щирим спілкуванням про сучасні виклики для міста на шляху реформ у сфері озеленення та міської мобільності. 

Другу половину дня ми провели на Оствиці. Тут до нас долучились місцеві велосипедисти і від озеленення ми перейшли до обговорення теми велоруху та розвитку веломережі для зручного пересування містом альтернативними видами транспорту.

Спочатку Юрій Ойцюсь розповів про ідею та шлях  створення парку історичної реконструкції «Оствиця» з відтворенням майстерень прадавніх ремесел, човнів часів Київської Русі та навіть організації змагань зі стрільби з лука з човнів по нерухомій цілі на березі. Це унікальний досвід не лише в Україні, а й в світі. Наймасштабніший веломарафон «Поліська січ», який започаткували Юра та його команда, збирав понад 400 велосипедистів з усієї України, які проїжджали близько 100 км протягом 3 днів мальовничими краєвидами та визначними місцями Рівненщини.

Далі я від імені команди MeloVeloCity мала нагоду поділитись досвідом адвокації розвитку велоінфрастуктури в Мелітополі до лютого 2022 року та розповіла про створення веломаршрутів командою Спільно HUB. Зокрема про 400-кілометровий маршрут від Маріуполя до озера Сиваш «Степ Bike Step», який об’єднав окуповані території в 2021 році та символізував те, що ми сумуємо за ними. Зараз весь маршрут знаходиться в окупації, але ми мріємо його продовжити від Донецька до Сімферополя.

Говорили про велосипед та інші сталі види пересування в наших громадах як альтернативу приватному транспорту, яке значення має в умовах війни і чому справедливо підтримувати та розвивати різні види міської мобільності. Велопатруль, який вже 8 років успішно працює в Рівному, підтвердили, що за їх спостереженням екіпаж велопатруля завжди прибуває першим за екіпаж на авто і як буде покращуватись велоінфраструктура, то це суттєво допоможе у пересуванні містом. Анна Гузенко, ГО «Екоклуб», розповіла про План дій сталого енергетичного розвитку і клімату як можливість для розвитку велоінфраструктури. 

На останок, в форматі форуму обговорили дієві кроки, що можуть робити міста задля розвитку сталої міської мобільності та стійкого озеленення:

  1. Зберігати та розвивати зелені насадження та зелені простори в місті

  2. Віддавати перевагу багаторічним рослинам та відмовлятись від клумб з однорічками. 

  3. Оптимально обмежувати скошування, особливо, в спеку і протидіяти поширенню інвазивних видів рослин та відмовитися від радянських підходів освоєння бюджету на скошуванні трав'яного покриву, обрізці дерев, висадці однорічок 

  4. Вибираючи велосипед як транспорт вже, ви рятуєте місто від вуглекислого газу, перегріву та транспортного колапсу

  5. Сприяти розвитку велоспільноти та спільно  просувати розвиток велоінфраструктури в рамках мережі блакитно-зелених коридорів

Висловлюємо велику подяку Сад історій в Рівному, Оксані Майбороді, ГО Екоклуб, Анні Гузенко, Патрульній поліції Рівненської області, Ользі Шевчук, Сергію Ковальчуку, Ірині Стасюк, Вікторії Мартинюк, Центру вуличних культур, Екологічному центру Палац дітей та молоді, Куроченко Ірині, Команді ГО Перший оберт, ГО Оствиця, Юрі Ойцюсю, Ользі Постніковій, Спільно HUB та  Ганні Дворній.

Ця подія стала можливою за фінансування Офісу дій в рамках проєкту «Акселератор адвокацій».

Корисні посилання:

План дій сталого енергетичного розвитку та клімату Рівненської міської територіальної громади до 2030 року - https://rivnerada.gov.ua/PublicServicesAPI/api/search-document/load-senate-document/26918/0/4204/08-12-2023

Посібник «Як косити трав’яний покрив у містах: рекомендації та практичний досвід» – https://ecoclubrivne.org/mow_hd/

Концептуальний план облаштування багаторічного озеленення у місті Рівне на 2023-2024 рр. – https://drive.google.com/file/d/1FlPsyRKvR6ZBOlvc0g-0f4vrMgc-nhYl/view

Концепція «Блакитно-зелені коридори Рівненської міської територіальної громади» – https://rivnerada.gov.ua/publicservicesapi/api/search-document/load-senate-document/26258/0/3559/06-07-2023 Коментар
21/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
13:43