Лікарям допомагають орендувати житло та заохочують гарною зарплатою: як працює найбільша лікарня півночі Одещини

13 Травня 2024, 15:14
Подільська міська лікарня 3455
Подільська міська лікарня

Подільська міська лікарня – найбільша на півночі Одещини. У медзакладі нещодавно відкрили реабілітаційне відділення, яке комплектують сучасними засобами реабілітації. Наразі пройти повноцінну фізичну та психологічну реабілітацію тут можуть військові та цивільні після тяжких поранень, люди, які перенесли інфаркт чи інсульт.  

Про те, як медична реформа та війна вплинули на роботу закладу, з якими захворюваннями найчастіше звертаються пацієнти, де вдається знайти кваліфікованих спеціалістів з реабілітації, яких не вистачає, та чому у лікарню охоче йдуть працювати молоді медики, Район. Подільськ розповів головний лікар Дмитро Літянський.

Він очолює Подільську міську лікарню чотири місяці. До цього пан Дмитро два роки працював завідувачем пологового відділення, а ще раніше – акушером-гінекологом у цьому ж відділенні.

Дмитро Літянський провів екскурсію по відділеннях та розповів, як зараз працює медичний заклад.

Дмитро Літянський
Дмитро Літянський

Кластерна лікарня на півночі Одещини

Минулого року лікарня у Подільську стала кластерною. Такий поділ медзакладів відбувся позаминулого року під час чергового етапу реформи системи охорони здоров’я, коли лікарні поділилися на надкластерні, кластерні, загальні.

Надкластерні або третього рівня – ті, які надають пацієнту найширший спектр послуг. Це обласні медзаклади. Кластерні – районні лікарні, де можна отримати медичні послуги при найбільш поширених захворюваннях. Загальні –  заклади у невеликих районах, де людина отримує базові медичні послуги та екстрену допомогу.

«У нас лікарня другого рівня. Тут пацієнти можуть отримати весь спектр  допомоги – від консультації у поліклініці до хірургічного втручання, пологів, допомоги при інсультах та інфарктів», – розповів головний лікар.

Наразі у міській лікарні працює 10 відділень: пологове, педіатричне, поліклінічне, приймальне, хірургічне, реанімаційне, неврологічне, реабілітаційне, інфекційне та психіатричне – єдине на півночі області, куди можна звернутися за фаховою допомогою. Наразі у відділенні пацієнтів обслуговують п’ять психіатрів, у тому числі й дитячий. Зараз у цьому відділенні лікують переважно військових із посттравматичними розладами.

Функціональні ліжка у лікарні
Функціональні ліжка у лікарні

Читайте також:  Іноді без ендопротезування не обійтись: як у Любомльському ТМО міняють суглоби та ставлять на ноги пацієнтів

«У нашому хірургічному відділенні є стаціонарні місця для лікування пацієнтів з гінекологічними, офтальмологічними, урологічними захворюваннями, а у реабілітаційному відділенні, яке зараз ремонтують – із травмами», –  розповів пан Дмитро.

Після повномасштабного вторгнення лікарям довелося перевчатися

За більш ніж два роки з початку повномасштабного вторгнення, найстрашнішим днем для медпрацівників Подільської міської лікарні стало 24 лютого. Тоді  місто атакували російські ракети, які влучили у військову частину. Внаслідок обстрілу загинули 22 людини, було багато поранених.

«В той день російські окупанти обстріляли не лише наше місто, а й Київ, Харків, Дніпро і ще багато невеликих містечок. Але найбільше загиблих та поранених внаслідок обстрілу було саме у Подільську. Військова частина, по якій влучили росіяни, розташовувалася неподалік від міста. Вибухи були настільки потужні, що їх чув весь Подільськ. Всі медпрацівники тоді побігли у лікарню, куди почали везти поранених. Ми вже з новин дізналися, що почалася війна. Готувалися приймати поранених з південних прифронтових районів. Але завдяки ЗСУ фронт вдалося втримати», – пригадує головний лікар.

Згодом у лікарні почали приймати військових, які потребували відновлення після важких поранень та лікування у шпиталях. Так з’явилося реабілітаційне відділення, де відновлюються військовослужбовці після ампутацій, важких травм хребта, кінцівок, та цивільні, які потребують відновлення після складних захворювань чи травм. 

У Подільській лікарні
У Подільській лікарні

Кількість тих, хто потребує допомоги, зростала кожного дня. У лікарні не вистачало ерготерапевтів, реабілітологів, фізіотерапевтів. Щоб подолати кадровий голод, вирішили вчити тих медиків, які вже працювали у лікарні.

«Ерготерапевт допомагає пацієнту з серйозними травмами самостійно виконувати повсякденні справи. Вчить одягатися, переміщатися, мити руки, готувати їжу чи навіть тримати ручку. Тобто, він допомагає людині, яка потребує реабілітації, налагодити власний побут та обслуговувати себе самостійно. Таких спеціалістів, як і досвідчених реабілітологів, важко знайти за оголошенням, тож довелося нашим лікарям проходити відповідні курси та перекваліфіковуватися», – розповів Дмитро Літянський. 

У реабілітаційному відділенні

Ми йдемо у відділення реабілітації, де ще декілька місяців триватиме ремонт. У коридорі працюють будівельники, чутно шум дрилі. Для відділення вже закупили функціональні ліжка, які мають бортики, щоб малорухомий пацієнт не впав, ручки-тримачі, за допомогою яких можна самостійно піднятися. Крім того, у відділення закупили 60 спеціальних матраців для лежачих хворих, які дозволяють уникнути утворення пролежнів, та помпи для ентерального харчування пацієнтів, які не можуть їсти самостійно.

У реабілітаційній залі
У реабілітаційній залі

У відділенні обладнують палати для одного пацієнта та багатомісні. На цьому ж поверсі вже відкрили зал для реабілітації із сучасними тренажерами, де пацієнти проходитимуть фізичну реабілітацію. Для зручності навпроти залу є ліфт, обладнаний для перевезення людей, яким важко пересуватися самостійно. У залі зустрілися з реабілітологинею, фізичною терапевткою Наталією Гонтар.

Наталія Гонтар показує залу реабілітації
Наталія Гонтар показує залу реабілітаці

Вона показує кабіну, обладнану різними еспандерами, стрічками, за допомогою яких можна тренувати м'язи рук, ніг, спини, кисті та стопи, та тренажер, де навчатимуться ходити люди з ампутацією ніг або важкими травмами хребта. За словами Дмитра Літянського, для відділення планують ще додатково придбати реабілітаційне обладнання на 700 тисяч гривень.

Тренажери для реабілітації
Тренажери для реабілітації

Тренажер для ходи
Тренажер для ходи

Крім фізичної реабілітації, пацієнти цього відділення отримуватимуть і психологічну допомогу. У лікарні з квітня працює психолог. Він не лише проводить індивідуальні та групові заняття з пацієнтами, а й працює з медичним персоналом. За словами головного лікаря, така допомога медикам необхідна, щоб запобігти їх психологічному вигоранню на роботі та навчити долати наслідки стресу.

Завдяки медичній реформі міській лікарні вдається закуповувати нове обладнання – монітори, апарати штучної вентиляції легень. У цьому році закладу вдалося придбати не лише необхідні ліки та розхідні матеріали згідно з діючими стандартами надання медичної допомоги, а й засоби для догляду за паліативними хворими.

«Ми закупили памперси, пелюшки для дорослих, паперові рушники. Тобто те, що необхідне для лежачих пацієнтів, для надання паліативної допомоги. Потребу у цих засобах наразі наш медзаклад закриває у повному обсязі», – розповів головний лікар.

Дитяча люлька для бомбосховища 

Наступне відділення, куди йдемо з паном Дмитром – пологове. У кожній палаті є ліжка не лише для мами й дитини, а й додаткове місце для родича породіллі, який хоче допомогти молодій мамі перші дні доглядати за новонародженим. У палатах обладнані душова та туалетна кімната, є стіл для сповивання дитини. На шафі для речей стоїть люлька-переноска, така є в кожній палаті пологового. Лікар пояснив, що ця переноска необхідна, аби швидко спусти новонароджену дитину у бомбосховище під час повітряної тривоги.  

Дитяча люлька у пологовому відділенні
Дитяча люлька у пологовому відділенні

За словами Дмитра Літянського, до повномасштабного вторгнення у цьому відділенні приймали 550 – 570 пологів на рік. Наразі цей показник зменшився на 10%. При цьому кількість незапланованих вагітностей збільшилася до 70% – 80%.

«Частіше почали народжувати жінки соціально незахищених груп, які потребують додаткової допомоги та підтримки, збільшилася кількість підліткових вагітностей. Не знаю, чи це загальнодержавна тенденція, але лікарі на місцевому рівні останні два роки її відчувають», – додав Дмитро Літянський

Минулого року у відділенні обладнали гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу для жінок з інвалідністю. У кабінеті встановили спеціалізоване гінекологічне крісло, його висоту та положення можна швидко регулювати під потреби пацієнтки.

Гінекологічне крісло для жінок з інвалідністю
Гінекологічне крісло для жінок з інвалідністю

Читайте також:  Випасти з графіка не можуть ні на день: як працює реабілітаційне відділення Одеської обласної дитячої лікарні

Як війна вплинула на здоров'я людей

За словами Дмитра Літянського, за останні декілька років до лікарів частіше звертаються пацієнти із судинними захворюваннями та онкологією.

«Інсульти та інфаркти, злоякісні новоутворення, пухлини – «лідери» серед захворювань. Але те, що хворих з такими діагнозами побільшало, не обов’язково пов’язано з війною. Скоріше це наслідки епідемії ковіду, які спостерігатимемо ще декілька років», – додав він.

У планах головного лікаря найближчим часом відремонтувати харчоблок лікарні та повністю обладнати пральню сучасними автоматичними пральними машинами, автоклавами. Наразі кошти, які лікарня отримує від НСЗУ, спрямовують на закупівлю обладнання, щоб сформувати достатню матеріальну базу закладу.

У Подільській міській лікарні
У Подільській міській лікарні

У Подільській лікарні чекають на ангіограф – апарат, призначений для дослідження судин, який дозволить оперативно лікувати такі захворювання, як  інфаркт міокарда. Таке обладнання лікарня не може придбати самостійно. 

За словами Дмитра Літянського, наявність ангіографа дозволить відкрити у Подільській міській лікарні відділення інтервенційної кардіології, де лікарі можуть проводити операції на судинах. 

***

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.  Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю СІД Медіа Груп і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів. 

 

Читайте також:  Обстріли, виїзні операції та реорганізація: як працює Миколаївська обласна офтальмологічна лікарня

 

 

Коментар
24/06/2024 Понеділок
24.06.2024